کوکتل مولوتف
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
نوشته شده در تاریخ 28 اسفند 90
محمود احمدی نژاد,طرح سوال از رئیس جمهور,علی مطهری,مجلس هشتم,دولت دهم

با عرض سلام و تبریک به مناسبت فرارسیدن سال نو خدمت همه شما دوستان؛

چند روزیست از جلسه سوال نمایندگان از رئیس جمهور می گذره و اگر پیگیر بازتاب های رسانه ای این رویداد بوده باشید، احتمالا این نکته را تایید می کنید که غالب واکنشهای رسانه ای پیرامون این جلسه بر می گردد به نحوه پاسخگویی و ادبیاتی که رئیس جمهور در آن جلسه بکار برد.

شاید بتوان گفت بیش از 90% یادداشتها و تحلیلهای سایت ها و وبلاگ ها و اکثر موضع گیری ها و مصاحبه های شخصیتهای سیاسی بخصوص نمایندگان محترم، بعد از این جلسه معطوف به نحوه بیان و ادبیات رئیس جمهور بوده است.

فارغ از تمام سوالات و ابهاماتی که درباره برگزاری این جلسه، شکل و محتوی سوالات طرح شده و حواشی دیگر وجود دارد، ترجیح می دهم با توجه به این بازتاب های بوجود آمده درباره نحوه ادبیات رئیس جمهور، 2 سوال مهم را مطرح کنم:

الف) براستی رئیس جمهور در این جلسه از چه الفاظ و عباراتی استفاده کرد که اینطور با واکنش تند و منفی نمایندگان و رسانه ها مواجه شد؟

ب) چه نکات مهم و کلیدی در پاسخ های رئیس جمهور بود که بدلیل این شانتاژهای خبری و هوچیگری رسانه ای شنیده نشد؟

برای دریافت پاسخ سوال اول کافیست به لینک زیر مراجعه کنید. خطوط قرمز رنگ کلمات و جملات احمدی نژاد است که بعضی آنرا غیرمتعارف و توهین آمیز خواندند! قضاوت با شما:

متن کامل پاسخ های احمدی نژاد + صوت

آنچه در ادامه می آید کلیدی ترین جملات رئیس جمهور است در جلسه مذکور:

1. آیا دولت برای شکایت از شما باید به خود شما شکایت کند!؟

2. آئین نامه داخلی مجلس برای اداره داخلی مجلس است، آیا می‌شود در آئین نامه برای دولت و سایر قوا تعیین تکلیف کرد؟

3. تنها دولتی هستیم که از نمایندگان عزیز دعوت کرده‌ایم که به دولت تشریف بیاورند. ما ثبت کردیم صحبتها را. نمایندگانی که به دولت آمدند بیش از سایر وزراء سخن گفتند و ما نیز گفته‌ایم به روی چشم تا کشور را با هم اداره کنیم.

4. مقام معظم رهبری عزیز هم بارها این نکته را گفته و تاکید کرده‌اند که این دولت آمد و مسیر را دوباره به ریل برگرداند.

5. 4 و 5 ماه ما در انتخابات فحش خوردیم تا پنج شنبه ممنوعیت تبلیغات که رئیس عزیز، فخیمه‌ محترم و مکرم دیوان محاسبات آمد در رادیو و تلویزیون گفت که احمدی نژاد دروغ می‌گوید و یک میلیارد تخلف کرده است. بعدا که رسیدگی شد معلوم شد دولت تخلفی نکرده است. گزارش رسمی از کمیسیون اصل 90 آمد و تایید کرد.

6. آیا شده است که به بقیه دستگاه‌ها سری بزنید و ببینید چه خبر است همانطور که برای دولت انجام می‌دهید؟ یک سری به شهرداری‌ها بزنید بالاخره این همه کمک شده، ببینید کجا خرج کرده‌اند و بودجه‌شان چقدر است؟

7. بنده شهادت می‌دهم مجلس از همه ظرفیت‌های قانونی و بعضا فراقانونی برای کنترل دولت استفاده کرده است. برای اینکه نظرات خودش را در حوزه اجرا اعمال کند!

8. دسته بازی‌ها، باند بازی‌ها و گروه‌ بازی‌ها تا جایی که بازی است، خوب است. اما اگر قرار شد در مسائل کشور اثر بگذارد، باید دورش را خط بکشیم.

9. آیا رئیس جمهور حق اظهارنظر درباره مسائل کشور را ندارد؟ باید از رئیس جمهور بپرسید چرا این سخن را می‌گوئید؟

10. اخیرا یکی از نمایندگان، فرمان جنگ علیه دولت صادر کرده و گفته است که باید با دولت جنگید و اعلام کرده است نباید حتی یکی از اعضای هیئت دولت باقی بماند و گفته تابوی سؤال از رئیس جمهور شکسته شود! توهین به رئیس جمهور نشان شجاعت نیست. اگر واقعا جراتی هست و قرار است یک کاری بشود 2 کلمه به بقیه بگویید بعد بفهیم که آقای جوانفکر چه می‌کشد؛ "نگران نباشید ما کمپوت می‌آوریم برایتان و مخلصتان نیز هستیم."!

11. به نظر شما چه کسی قانون شمول قانون خدمات کشوری را پس از تایید شورای نگهبان تغییر داد و ابلاغ کرد و مجلس و دیوان محاسبات را نیز از شمول آن خارج کرد؟ به نظر شما قانون خوب است اما برای دیگران؟! یعنی آموزش و پرورشی‌ها، بهداشت و درمانی‌ها، نظامی‌ها، کارمندان دولت همه باید در چهارچوب قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق بگیرند، اما دیوان محاسبات، مجلس و برخی دستگاه‌های دیگر معاف هستند!

12. به اصل 88 قانون اساسی که این سوال به استناد آن طرح شده نگاه کنید: "در هر مورد که حداقل یک چهارم کل نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رییس جمهور و یا هر یک از نمایندگان از وزیر مسئول، درباره یکی از وظایف آنان سوال کنند، رییس جمهور یا وزیر موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال جواب دهد.(در حالیکه 9 سوال طرح شد و برای کل 9 سوال یک امضا گرفته شد، تعداد امضاها نیز در روز قبل از حد نصاب خارج شد و بعضی از سوالات هم درباره وظایف رئیس جمهور نبود). اکثرش یا درباره اختیارات رئیس جمهور است و یا درباره اظهار نظر رئیس جمهوره و یا اصلا هیچ ارتباطی با رئیس جمهور ندارد.

13. چرا برای اعلام نظری این همه جار و جنحال شده؟ می‌گویند چرا گفته‌اید ایران، اگر نگوییم ایران پس چه بگوییم بگویم انگلیس، آمریکا، ما ایرانی هستیم و با صدای بلند می‌گویم تا در تاریخ ثبت شود، دنیا ثبت کند که ایران و تاریخ، فرهنگ، عظمت، ملت آن را دوست دارم و به آن افتخار می‌کنم.

در واقع ملت ایران ادامه راه پیامبر عزیز اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) را در ائمه معصومین و فرزندان پیامبر، انسان کامل متصل به آسمان می‌داند.ملت ایران عاشق امیرالمؤمنین علی(ع) است. ملت ایران اهل عاشورا و نیمه شعبان است . ما را متهم کردند که حرف‌های ما موجب تحریک تعصبات قومی علیه ایران شده است. لابد جنگ ۸ ساله که آنها علیه ما راه انداختند به خاطر حرف‌های بنده است. ایران یعنی شیعه علوی و اسلام ناب محمدی.

14. به نظر شما  آیا پاک بودن، تلاش شبانه‌روزی، خدمتگذاری، دفاع از حقوق ملت، مقاومت در برابر زیاده‌خواهان و دست‌اندازان به بیت‌المال، مبارزه با مفاسد، ایستادگی بر حقوق ملت و توحید و عدالت، اجرای طرح‌های بزرگ، هسته ای کردن ایران، فضایی کردن ایران، پیشرفت‌های سریع علم و فناوری، اجرای هدفمندی، مسکن مهر، سهام عدالت، چند برابر کار عمرانی، بیش از 6.5 برابر صادرات غیر نفتی، اجرای تمام شعارهای تمام دولت‌های قبل، تحمل، سعه صدر و احترام به آزادی، عشق به مردم و احترام به کرامت مردم، ترویج مهربانی و عدالت و هزاران خدمت دیگر اسمش انحراف است؟

15. بنده عقیده‌ام این است که ملت ایران مؤمن، پاک ، خوب و دوست‌داشتنی هستند. همین ملت من و شما را سر کار آورده‌اند و ما فقط می‌گوئیم با این مردم خوب برخورد کنیم و به آنها توهین نکنیم و اینقدر سخت نگیریم. البته اگر کسی به صورت سازمان یافته و با برنامه قصد دارد تخریب کرده و یا آسیب بزند، تکلیفش معلوم است. بایستی با توده‌های مردم با محبت برخورد کرد، مبنای رفتار حکومت با مردم محبت و مهربانی است و در واقع کار فرهنگی نیز با برخورد و بگیر و ببند نمی‌شود و این خیلی روشن است.

مگر می‌شود هر زمان که انتخابات و ۲۲ بهمن است، ما دوربین را به روی همه تیپ‌ها ببریم و همه را جلو بیاوریم، اما به محض اینکه این دوران گذشت همین تیپ‌ها را در آن ور یقه‌شان را بگیریم؛ این یک تناقض است و تناقض یک روز کار دست انسان خواهد داد.

16. خود شما مصوب کردید بودجه فرهنگی کشور در اختیار سازمان تبلیغات، حوزه‌های علمیه، صدا و سیما، شورای مرکزی ائمه جمعه و در اختیار استان‌ها قرار گیرد.

کجا خرج شده؟ من چه می دونم کجا خرج شده؟ شما دیوان محاسبات را نیز دارید و اکنون ببینید که بودجه در کجا هزینه شده است. اما فکر می کنم بنده باید از شما بپرسم که این بودجه کجا هزینه شده است، زیرا شما در آن شورا هستید و بنده نیستم و تصویب بودجه‌ها نیز با شماست.

17. درباره جمله "در راس امور نبودن مجلس" من با استدلال، یک نظری را اعلام کرده‌ام، شما هم با استدلال جواب دهید، دعوا نداریم و بالاخره باید این حد از آزادی را به رسمیت شناخت که رئیس‌جمهور بتواند یک کلمه حرف بزند.

18. گرانی‌های اخیر ربطی به هدفمندی ندارد. این بازی که در بازار ارز و طلا درست شد را من در یک فرصت مناسب برای مردم توضیح خواهم داد و علت چیز دیگری است.

19. شما یکجا در ادغام وزارتخانه‌ها می‌گویید اول شرح وظایف را بده بعد وزرا را معرفی کن؛ اینجا بدون شرح وظایف می‌گویید زود وزیر را معرفی کنید و داد و بیداد که رئیس‌جمهور تخلف کرده است.

ما از چه چیز این تخلف کرده‌ایم؟ ما یک نامه دادیم محترمانه که مجلس محترم یه مشکلاتی در قانون معرفی وزیر ورزش است. شما از زمین و زمان انتقاد می کنید کسی چیزی نمی گه ولی یک دفعه رئیس جمهور گفته بالای چشتون ابروه، ببین چه خبر شد ... کار رسید به طرح سوال! که چرا نامه نامتعارف دادی؟

برادر عزیز این همه این قانون مشکل و ابهام دارد و رئیس‌جمهور 4 تا از آنها برای شما نوشته است که این مشکلات هست، اینها را برطرف کنید تا ما آن را اجرا کنیم.

20. مربوط به یارانه‌ها، گفتند چرا اینطور عمل شد؟ به نظر شما چگونه باید عمل می‌شد؟ شدیدترین محدودیت‌ها برای دولت وجود داشته است؛ تحریم اقتصادی و بحران جهانی وجود داشته اما به اعتراف دوست و دشمن، دولت در این زمینه بسیار عالی عمل کرده است.

شما یک مجمع عمومی برای سازمان هدفمندی یارانه‌ها تعریف کرده‌اید که رئیس‌جمهور در آن نیست. اکنون سؤال آن را از رئیس‌جمهور می‌پرسید؟

21. آیا می شود با فشار دادن یک شاستی فوق لیسانس شد؟(چرا نمایندگان بواسطه یک دوره حضور در مجلس، مدرک تحصیلی شان ارتقا می یابد؟؟؟)

طبقه بندی: یادداشت و مقاله، 
برچسب ها: سوال از رئیس جمهور، دولت دهم، محمود احمدی نژاد، مجلس هشتم، علی مطهری،
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو ماهانه
دوستان
ابر برچسب ها

خرید شارژ

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic