کوکتل مولوتف
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
نوشته شده در تاریخ 12 آبان 90

اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان,جنبش دانش آموزی,تشکل های دانش آموزی

13 آبان یک روز و تاریخ سرنوشت ساز و پر حادثه در تاریخ انقلاب اسلامی به شمار می رود.

  در 13 آبان 1343، مأموران رژیم شاه، حضرت امام خمینی(ره) را در قم دستگیر و به ترکیه تبعید کردند. در روز 13 آبان 1357، دانش آموزان تهرانی در اعتراض به دخالت های آمریکا در ایران، راه پیمایی کردند، ولی دژخیمان رژیم شاه، به آنان حمله کرده و آنان را به خاک و خون کشید. در روز 13 آبان 1358 نیز، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، لانه ی جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کرده و جاسوسان آمریکایی را به گروگان گرفتند.

اما در این میان و در این روز یک رویداد مهم دیگر نیز اتفاق افتاد...

     پس از پیروزی انقلاب و به سبب فضای آزاد و پر التهاب آن دوران، گروههای مختلف فکری مانند مارکسیستها ، جبهه مجاهدین ، توده ای ها و گروهکهای مختلف اسلامی و غیر اسلامی شروع به تبلیغات و فعالیت گسترده در جهت نشر ایدئولوژی و مرام خود در جامعه و بخصوص در دانشگاهها و مدارس نمودند که بخصوص در مدارس با مقاومت دانش آموزان و معلمان مسلمان روبرو شدند.

     اما این مقاومت ها و تلاش ها از طرفی نه سازماندهی شده و تحت تزریق محتوایی بود و نه متحد و منسجم.از این رو پس از تلاشها و رایزنی های مختلف،شهید رجایی به همراه شهید باهنر در پاییز سال58 به خدمت امام (ره) رسیده و درخواست تشکیل یک تشکل فرهنگی دانش آموزی را می دهند که با استقبال امام عزیز روبرو می شوند.ایشان ضمن موافقت با تشکیل این تشکل دانش آموزی مبلغ 1000تومان را نیز جهت کمک مالی به آن تشکل می دهند.

     پس از تائید امام امت ، شورای اولیه مدیریت و رهبری این تشکل شکل گرفته و نام آن را "اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان"می نامند.

اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان,انجمن اسلامی,انقلاب اسلامی,جمهوری اسلامی,ایران,13آبان

      پس از طراحی آرم این تشکل نورسیده که توسط طراح معروف آرم سپاه پاسداران انجام می گیرد،در بامداد 13آبان 58 با پخش این آرم در سطح شهر تهران ، این تشکل دانش آموزی به عنوان اولین تشکل دانش آموزی انقلاب اسلامی آموزیاعلام موجودیت می نماید.

     مقارن شدن این رویداد با حوادث تاریخی و سرنوشت ساز انقلاب ، وابستگی معنوی این تشکل اصیل را با آرمانهای امام عزیز امت و شهدای انقلاب اسلامی و مردم شریف ایران اسلامی نشان می دهد.

این تشکل در سالهای بعد تا به امروز ،همواره در برهه های حساس این انقلاب به عنوان یک سرباز فرهنگی سیاسی نقش مثبت و تعیین کننده ای داشته است:

دفاع از آرمانهای اسلام و قرآن و انقلاب در مقابل هجوم تفکرات الحادی به مدارس در اوایل انقلاب

- حضور پرشور در جنگ تحمیلی و اعزام بخش اعزمی از دانش آموزان به جبهه از طریق این تشکل

- فعالیت مثبت در دوران اطلاحات و مقابله با رواج تفکرات لیبرال و اندیشه های غربزده

- حضور و فعالیت پرشور در یک دهه گذشته بخصوص در عرصه های سیاسی (با برگزاری همایشهای جهان بدون آمریکا و جهان بدون صهیونیزم که با واکنش تند اتحادیه اروپا و شخص شارون روبرو شد) و عرصه های علمی فناوری.

    لازم بذکر است در طول این 32سال همواره یک نماینده از طرف امام و بعد از ایشان رهبر عزیز انقلاب در این اتحادیه حضور داشته و رهبری و هدایت این تشکل نورانی برعهده داشته اند.شخصیتهای برجسته ای همچون آیت الله کاشانی ، آیت الله جنتی  و در حال حاضر حجت الاسلام حاج علی اکبری این وظیفه خطیر را به شایستگی برعهده داشته اند.

     نکته دیگری که لازم می دانم عرض کنم آن است که هیچ نسبت و رابطه ای میان این تشکل دانش آموزی و تشکلهای همنام آن بخصوص انجمن اسلامی دانشجویان وجود ندارد و این تشکل دارای سازو کار مستقل و جداگانه ای است.

به امید شکوفایی هرچه بیشتر این فرزند و مولود انقلاب اسلامی

انجمن اسلامی دانش آموزان تولدت مبارک

طبقه بندی: معرفی کتاب، 
برچسب ها: اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، انجمن اسلامی، انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی، ایران، 13آبان،
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو ماهانه
دوستان
ابر برچسب ها

خرید شارژ

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic